Strona główna | Nowe zdjęcia | Najlepsze zdjęcia | Zapomniałem hasła | Rejestracja
 
 
Strona główna > Łódź > Widzew > Ulica Tuwima
Zagłosuj na naszą stronę
Login
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?
»   Zapomniałem hasła 
»   Rejestracja 
»   Strona główna 
»   Nowe zdjęcia 
»   Najlepsze zdjęcia 
Losowe zdjęcie
Park Sielanka.Między Pabianicką a Cieszkowskiego.
Park Sielanka.Między Pabianicką a Cieszkowskiego.
Komentarzy: 0
milosz02
Linki:
Ulica Tuwima


Poprzednie zdjęcie:
Następne zdjęcie:

Ulica Tuwima
Komentarz: Widok ogólny na ulicę Tuwima. Bardzo ważna ulica w dziejach Łodzi. Na pczątku istnienia przemysłowej Łodzi nosiła miano Przejazd i wraz z ulicą Nawrot stanowiła komunikacyjny trzon w orientacji WZ. Nazwy obu szklaków wzięły się z tego, iż ulicą Przejad jechało się do lasu po drewno do budowy domów, a Nawrotem wracało. Dziś już śladu po lesie nie ma, jeśli nie liczyć Parku 3-go Maja oraz praku im. Staszica. Karczowisko zostało wypalone, stąd też wzięła się nie uzywana już dziś nazwa tego rejonu - Praga.

Przez lata ul. Przejazd byłą drugą po ul Piotrkowskiej arterią w Łodzi, a skrzyzowanie tychże ulic było przez lata po pierwsze środkiem miasta, a po drugie pierwszym i jedynym skrzyzowaniem z sygnalizacją świetlną.

Od 1928 roku na Tuwima zagościły tramwaje i kursowały tam do 1985 roku, kiedy to w związku z narastającym ruchem koowym zmieniono organizację ruchu w cały Śródmieściu wytyczając system ulic jednokierunkowych. Ul. Tuwima dostał się kiedunek na zachód, Nawrot - na wschód. Nie oddaje to w zupełnośc dawnej organizacji ruchu - tej, od której wzięły się nazwy ulic. Gwoli ścisłośc należy dodac, iż na widocznym odcinku ruch jest dwukierunkowy.

Tuż przed wojną nazwę ulicy zmieniono na Daszyńskiego. Po wojnie nazwę zmieniono na Juliana Tuwima. Poprzednie nazwy ulic są mniej lub bardziej pamiętane przez mieszkańców, z przewagą dla Przejazd.

Wiadukt, z którego wykonano zdjęcie wybudowano w latach 1968-1970. Niestety, w latach 2005-2006 musiał przejść kapitalny remont, gdyż jego wykonanie pozostawiało wiele do życzenia.

Między Wodną a Targową ul. Tuwima przecinała bocznica kolejowa do Gazowni, której to tory kżyżowały się z tramwajowymi.

Na szlaku ul. Tuwima znajdują się m.in.: Tramwajówka (szkoła dla dzieci pracowników tramwajów miejskich), Elektrownia Łódzka, budynek Poczty Polskiej (bardzo ważny w historii łódzkiej poczty), kościół św. Krzyża, plac Komuny Paryskiej z wciąz widniejącym tam napisem w bruku "POKÓJ", arcyciekawy komin o rzadkim kwadratowym przekroju, dawne kino "Gdynia", czy dawny Dom Buta.
Słowa kluczowe: Tuwima tory tramwaje elektrownia przejazd
Data: 31.12.2006 11:53
Wyświetleń: 51931
Pobrań: 7
Ocena: 0.00 (0 głosów)
Wielkość pliku: 127.6 KB
Dodał: Bartstep


Komentarze
Kołczu
Administratror

Dołączył: 01.11.2006
Komentarzy: 186
Więcej takich zdjęć

i takich opisów.Z pewnością sie przydadzą.Pozdrawiam :D
01.01.2007 19:01 Offline Kołczu